Zakupy w sklepie z winami – czym kierować się przy wyborze wina?

27.04.2022 r.

Pierwsze wzmianki na temat produkcji wina pochodzą ze starożytnego Egiptu. To, że wino pojawia się na stołach do dziś, świadczy o tym, że jego smak i aromat są wyjątkowe. Jednak wraz z rosnącą popularnością wina, w sklepach pojawiają się różne produkty, których jakość nie zawsze jest wysoka. Dlatego, zanim kupisz wino, sprawdź czym kierować się przy jego wyborze.

Dobre wino, czyli jakie?

Przeglądasz ofertę sklepu z winami i zastanawiasz się, które wino wybrać, aby zachwycało zarówno smakiem, jak i zapachem? Oto kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie:

 • czas dojrzewania – jest on różny np. w przypadku wysokiej jakości wina z Bordeaux, wynosi 18 miesięcy. Nie ma jednak zasady, która mówi o tym, że konkretny czas dojrzewania decyduje o tym, że wino jest lepsze. Zależy to od Twojego gustu, a także samego procesu dojrzewania.
 • Intensywność koloru i przejrzystość – w sklepie z winami możesz kupić wino białe, różowe i czerwone. To, jaki kolor wybierzesz, zależy od Twoich preferencji, a także potraw, które masz zamiar podać. Dlatego w tym przypadku nie można powiedzieć, że któreś wino jest lepsze. Jednak niezależnie od tego, jaki kolor wybierzesz, zwróć uwagę na jego intensywność i przejrzystość. Młode wino czerwone ma jasny kolor, a starsze nieco ciemniejszy. Z kolei białe powinno mieć żywy, złocisty kolor. Jeśli masz wątpliwości co do koloru wina, możesz skonsultować je ze sprzedawcą w sklepie z winem. Nie zawsze kwestia koloru jest oczywista, ponieważ zależy on od warunków dojrzewania oraz odmian winogron.
 • Pochodzenie geograficzne – im więcej szczegółów na jego temat, tym lepiej. Dobrej jakości wino powinno zawierać oznaczenie, który mówi, z jakiego regionu pochodzi (np. Calabria, Alto Adige).
 • Smak – powinien być zrównoważony. To oznacza, że żaden ze składników (alkohol, cukier, taniny oraz kwasy) nie dominuje. Przykładowo nadmiar tanin rozpoznasz po tym, że poczujesz suchość w ustach.

Jakie ważne informacje znajdziesz na etykiecie?

Gdzie znajdziesz wszystkie ważne informacje, które pozwolą Ci wybrać najlepszy produkt ze sklepu z winem? Dobrą praktyką jest czytanie etykiety umieszczonej na butelce – nie tylko tej z przodu. Aby dowiedzieć się więcej na temat wina, obróć butelkę i przeczytaj również informacje znajdujące się na etykiecie z tyłu.

Zapoznając się z informacjami umieszczonymi na butelce, dowiesz się więcej na temat:

 • nazwy wina i producenta,
 • zastrzeżonego miejsca pochodzenia, czyli apelacji. Jej przepisy określają różne parametry dotyczące produkcji (np. ilość wina, jaką można uzyskać ze 100 kg owoców),
 • rocznika (mówi o tym, kiedy odbyło się winobranie – takiej informacji nie znajdziesz jednak na winach stołowych oraz tych, zrobionych z kilku roczników),
 • zawartości alkoholu,
 • pojemności butelki.

Etykieta może zawierać również informacje dodatkowe m.in. dotyczące leżakowania wina w beczkach, czy koncentracji cukru w winogronach.

A co z winami ze sklepu internetowego? Czy zakupy w wersji online to dobry pomysł? Tak, ponieważ pozwalają zaoszczędzić sporo czasu. Wygodnie, bez wychodzenia z domu możesz zamówić ulubione wino. Jednak, jeśli chcesz cieszyć się smakiem i aromatem najwyższej jakości, zwróć uwagę czy produkty są dobrze opisane. W dobrym sklepie internetowym z winami - np. LeBarbatelle bez problemu znajdziesz informacje dotyczące pojemności, regionu, rodzaju, smaku, stylu (np. kwiatowe), szczepu oraz zawartości alkoholu.

Jak dobrać wino do poszczególnych potraw?

Jeśli chcesz podać wino do posiłku, warto poznać podstawowe zasady dotyczące jego doboru do potraw. To pozwoli Ci stworzyć niepowtarzalną kompozycję smaków i aromatów, która zachwyci wszystkich gości.

 • Ryby – z reguły zaleca się, aby podawać do nich wino białe (wytrawne lub półwytrawne), choć są pewne odstępstwa od tej reguły. W przypadku potraw z tuńczyka (a także tych, które są tłuste, pikantne) możesz zaserwować również wino czerwone. Z kolei do ryb wędzonych (np. łososia) pasuje wino różowe.
 • Owoce morza – do potraw z krewetkami i innymi owocami morza, najlepiej podawać delikatne białe wina (półsłodkie, słodkie).
 • Mięso – najpierw należy odpowiedzieć na pytanie o to, jaki gatunek mięsa chcesz podać i w jakiej formie. Do wołowiny, czy dziczyzny dobrze pasuje wytrawne czerwone wino. Z kolei delikatna cielęcina lub jagnięcina powinna być serwowana w towarzystwie białego wina.
 • Desery – najlepiej pasują do nich słodkie różowe lub białe wina. Jednak w przypadku ciast czekoladowych, czy pierników możesz sięgnąć również po słodkie wino czerwone. W przypadku deserów obowiązuje zasada mówiąca o tym, że należy podawać do nich wino o podobnym poziomie słodyczy.

Pamiętaj również o tym, że są produkty i potrawy, do których nie zaleca się podawania wina. Zalicza się do nich m.in. sery śmietankowe, sałatki z sosem octowym, potrawy z jajek. Jeśli zaplanowałeś je w swoim menu, poczekaj z winem do momentu podania dań mięsnych, rybnych, czy deseru.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy