Zwyżki koszowe - co to takiego?

21.04.2021 r.

Czy wiesz czym jest zwyżka koszowa i do jakich zadań może być wykorzystana? Trzeba śmiało powiedzieć, że wiele osób niezwiązanych z branżą budowlaną czy usługami podnośnikowymi otwiera oczy ze zdziwienia, gdy słyszą o zwyżce koszowej. To nieczęsto spotykana nazwa poza branżą. Co więc oznacza? Czy złapiesz się za głowę, gdy dowiesz się, że zwyżka koszowa to po prostu podnośnik koszowy, przeważnie na podwoziu samochodowym?

Zwyżka, czyli podnośnik koszowy

Tak, to właśnie o podnośnik koszowy chodzi, gdy mówi się o zwyżkach z koszem osobowym. Zwyżką nazywa się podnośniki z ramieniem zakończonym koszem, osadzone na podwoziu samochodów ciężarowych, takie jak chociażby ten prezentowany na fotografii. To również nazwa stosowana do podnośników nożycowych stosowanych głównie na magazynach i różnego rodzaju placach przemysłowych. Może to być również podnośnik z koszem, osadzony na podwoziu gąsienicowym.

W uproszczeniu można powiedzieć, że każdy pojazd, który składa się z kosza osobowego i mechanizmu podnoszącego (teleskopowego czy nożycowego, a nawet teleskopowo-nożycowego) to zwyżka.

Przykładowa zwyżka koszowa na wynajem w Warszawie i okolicach - kliknij i sprawdź.

W zależności od typu i modelu zwyżki, może ona podnosić pracownika oraz np. narzędzia czy materiały niezbędne do wykonania danej pracy, na wysokość nawet 60 czy 70 metrów. Dzięki temu zwyżki mogą pomagać przy wielu różnych pracach wysokościowych.

Zastosowanie zwyżki koszowej

Zwyżkę koszową można wykorzystać wszędzie tam, gdzie czeka praca do wykonania na wysokości. Pierwsze, co może przyjść Ci na myśl to budownictwo, a przede wszystkim prace wykończeniowe i dekarskie. Często zwyżki, czy podnośniki koszowe są wykorzystywane przy malowaniu elewacji, układaniu dachówek, montowaniu oświetlenia na wysokości czy rynien. Przy pomocy zwyżki można również transportować materiały budowlane na wysokość, montować okna czy realizować różnego rodzaju prace modernizacyjne.

Zwyżkę nożycową można zobaczyć chociażby w warsztatach samochodowych czy na magazynach, gdzie nie potrzeba aż tak dużego pojazdu jak zwyżka koszowa na podwoziu samochodowym. Układanie towaru na półkach czy prace warsztatowe mogą przebiegać sprawniej i szybciej dzięki zastosowaniu zwyżki.

Kolejne środowisko pracy zwyżek z koszem osobowym to chociażby prace w branży reklamowej. Dzięki zwyżkom można łatwiej wyklejać billboardy reklamowe, instalować i modernizować neony. To dużo bezpieczniejsze niż stosowanie drabiny.

Dzięki pomocy zwyżki koszowej można także zajmować się pracami w sadzie, parku czy ogrodzie. Zwyżki nożycowe są stosowane chociażby przy zbiorze owoców z drzew, a w parkach zwyżki biorą udział przy pracach związanych z pielęgnacją zieleni. Duże podnośniki koszowe pomagają przy usuwaniu skutków wichur i burz w postaci połamanych gałęzi i drzew.

Duże zwyżki koszowe stosowane są również przy pracach w energetyce, chociażby w energetyce kolejowej. Często podróżując koleją można zobaczyć zwyżki, które pomagają przy tworzeniu nowych linii kolejowych - sieci trakcyjne bez pomocy zwyżek mają nikłe szanse na powstanie i sprawne działanie.

Podnośnik koszowy można także wykorzystać przy wysokościowym myciu okien. Nie zawsze jest sens zatrudniać kogoś od alpinistycznego mycia okien - w wielu sytuacjach lepiej wynająć zwyżkę i zrobić to bezpieczniej, szybciej i sprawniej.

Oczywiście to tylko garstka różnych sposobów zastosowania zwyżki. Chcesz dowiedzieć się więcej o zwyżkach? Kliknij i przeczytaj artykuł o zastosowaniu zwyżek z koszem osobowym.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy