Skuteczne środki na komary

09.07.2014 r.

Sprawdziliśmy jakie aktualnie sposoby walki z komarami cieszą się największym zainteresowaniem kupujących i na tej podstawie ułożyliśmy ranking środków na komary.

Moskitiery

Na pierwszym miejscu naszego rankingu ze zdecydowanie największą wartością sprzedaży jest najprostsze ze wszystkich rozwiązań – zwykła moskitiera. Jak nie wleci to nie użre  Żadnej chemii, żadnego poboru prądu…
Najczęściej kupujemy następujące moskitiery:
 • moskitiera na drzwi (balkonowe) najbardziej popularne są takie moskitiery z magnesami – wtedy moskitiera składa się z dwóch części dzielonych pionowo a łączenie następuje za pomocą magnesów. Taka moskitiera kosztuje około 15 – 20 zł.
 • moskitiera na wymiar – podajemy sprzedawcy wymiary naszego okna i dostajemy idealnie dopasowaną moskitierę – cena często podawana jest jako 1 zł za 10 cm obwodu.
 • pawilon ogrodowy z moskitierą – te tanie zaczynają się już od około 100 zł o wymiarach 3 na 3 metry. Góra takiego namiotu zabezpieczy nas przed deszczem, a ściany wykonane z drobnej siateczki uniemożliwiają dostanie się do środka latającego paskudztwa.
 • parasol ogrodowy z moskitierą – zwykle parasol na wysięgniku, do którego krawędzi przyczepiona jest długa moskitiera
 • huśtawka ogrodowa z moskitierą – ceny od kilkuset do 2 tysięcy złotych – sposób na cieszenia się ogrodową huśtawką odgradzając się jednocześnie od insektów.
 • moskitiera na wózek – najczęściej kupując nowy wózek, jest on już wyposażony w moskitierę lub można dokupić moskitierę specjalnie dla danego modelu wózka. Jeśli nie mamy takiej możliwości lub chcemy zaoszczędzić to możemy kupić moskitierę uniwersalną, która w obrzeża wszytą ma gumkę. Cena takiej moskitiery to zaledwie 5 zł.

Oprysk na komary

Na drugim miejscu w naszym ranking znajduje się oprysk na komary, doceniany przede wszystkim przez właścicieli ogrodów. Jest to rozwiązanie na tyle skuteczne, że po jednorazowym spryskaniu terenu tym środkiem, mamy spokój z komarami przez 2 miesiące (jak podają producenci) – z mojego prywatnego doświadczenia wynika, że efektywne działanie tych środków nie przekracza 1 miesiąca. Jednak nawet biorąc to pod uwagę, ten sposób wydaje nam się najsensowniejszy. Kupując opryski na komary zwróćmy uwagę na to, czy jest to koncentrat, czy gotowy środek w butelce z rozpylaczem. Znacznie korzystniej jest kupić koncentrat – przy średniej cenie 200 zł za litr wystarczy nam na 10.000 m2, natomiast gotowe środki przy cenie 30 zł za litr starczają na 200 – 500 m2 W tej grupie środków często kupujemy następujące preparaty:
 • Hard Killer – w opakowaniach od 250 ml do 5 litrów, cena 1 litra – około 200 – 250 zł – wydajność na 10.000 m2
 • BROS Bagosel 100EC – w opakowaniach od 50 do 900ml. Opakowanie 900ml kosztuje 120 zł i wystarcza na 2500 m2
 • Komarop out – w opakowaniach od 250 ml do 1 litra. Cena1 l 180 zł wystarcza na 10.000 m2

Elektrofumigatory

W naszych testach bardzo pozytywnie wypadły elektrofumigatory, czyli urządzenia elektryczno – chemiczne. Po podłączeniu do prądu mini grzałka podgrzewa albo płyn, albo nasączoną nim płytkę powodując unoszenie się oparów odstraszających komary. Urządzenia te mają niewielką moc rzędu kilku watt, więc cechują się niewielkim poborem prądu. Jedno rządzenie na komary do kontaktu skutecznie działa w średnim pomieszczeniu o powierzchni 20 m2 a zasobnik z płynem wystarcza średnio na dwa miesiące przy założeniu, że używamy tego tylko w nocy. Mniej wydajne są urządzenia na komary do kontaktu na płytki – płytka zużywa się już po 10 godzinach działania.
Najczęśniej kupujemy urządzenia na komary do gniazdka dwóch firm:
 • Bros – dostępne są zarówno elektrofumigatory z zasodnikiem z płynem oraz na płytki. Te z płynem kosztuję około 20 zł (rządzenie + jeden pojemnik z płynem), te na płytki kosztują około 15 zł (urządzenie + 10 płytek)
 • Raid – marka należąca do S.C. Johnson (podobnie jak Off!) – urządzenia w podobnych cenach co Bros.

Świece lub spirali na komary

Stosunkowo skuteczne są spiralki na komary, działające podobnie jak kadzidełka. Zapalamy brzeg, który po zagaszeniu ognia zaczyna się żarzyć wydzielając przy tym dym odstraszający komary. Zwykle zapalenie 3-4 spiral wokół stołu biesiadnego w ogrodzie skutecznie odstrasza komary. Spirale są dostępne w różnych wariantach zapachowych, na przykład cytrynowym.
Liderem w tym segmencie jest Bros, opakowanie 10 sztuk kosztuje około 6 – 8 zł. Świece antykomarowe są mniej skuteczne od spiral bo wydzielają o wiele mniej zapachu. Występują w bardzo wielu wariantach – palą się zwykle do 10 godzin a cena to zwykle kilka złotych za sztukę.

Lampy na komary

W tej grupie opisujemy urządzenia elektryczne do unieszkodliwiania komarów. Podstawowym elementem występującym we wszystkich lampach na komary jest świetlówka UV, która przyciąga owady, w jaj pobliżu znajduje się albo siatka elektryczna rażąca owady prądem albo powierzchnia pokryta lepem, do której owady się przyklejają. Opinie na temat tych urządzeń są średnie ponieważ w praktyce okazuje się, że dużo skuteczniej przyciągają ćmy i muchy niż komary. Na rynku są dziesiątki różnych modeli lamp na owady w bardzo dużym przedziale cenowym. Najtańsze kosztują mniej niż 10 zł a najdroższe 500 – 600 zł, ale zdarzają się też kosztujące powyżej 1000 zł. Różnią się one przede wszystkim wielkością co jest skorelowane z zasięgiem działania – najmniejsze skutecznie przyciągają owady na powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych, a największe 200 – 300 m2
Trudno wskazać jakiegoś dominującego producenta, najczęściej są to produkty bezmarkowe. Na rynku największa popularnością cieszą się lampy najtańsze kosztujące poniżej 10 zł.

Repelenty, odstraszacze

Kolejną grupę stanowią wszelkiego rodzaju odstraszacze występujące najczęściej w postaci sprayu, ale również kremu. Popularnie nazywa się je repelentami, co jest kalką z języka nagielskiego od słowa repellent (odrażający, odpychający). Środki te nie zabijają komarów, ale jedynie je od nas odstraszają. Bardzo niewygodne ponieważ należy zabezpieczyć praktycznie całe ciało, co jest czasochłonne i nie każdemu odpowiada specyficzny zapach. Nasza opinia na temat tych środków jest negatywna i powinny być używane jedynie w sytuacjach, gdzie nie możemy zabezpieczyć terenu gdzie będziemy przebywać lub na spacerach. Dodatkową złą informacją jest fakt, iż wszystkie repelenty bazują na środku o nazwie DEET, opracowanym przez wojsko. Badania dowodzą, że częste użycie tego środka może prowadzić do uszkodzenia mózgu – aktualnie dla dzieci jako bezpieczne uznaje się środki zawierające maksymalnie 10% DEET
Tutaj najpopularniejsze są:
 • Off! – cała rodzina najpopularniejszych w Polsce repelentów. Producentem tego preparatu jest amerykańska korporacja S.C. Johnson, której korzenie sięgają 1886 roku. Typowe opakowanie to spray o pojemności 100 ml, który kosztuje 12 – 15 zł.
 • Bros – też cała gama repelentów, wśród których najpopularniejszy jest spray o pojemności 90 ml kosztujący 8 – 9 zł. Bros to polska firma, która w ostatnich latach systematycznie powiększa udział w rynku repelentów i Śródków zwalczających szkodniki – obecnie najważniejszy konkurent S.C. Jahnson w Polsce.
 • Mugga – repelenty o tej nazwie produkowane są przez belgijską firmę JAICO. Są to najdroższe z opisywanych repelentów, a największą popularnością cieszą się opakowanie z atomizerem 75 ml, kosztujące około 18 zł, oraz Roll on (w kulce) 50 ml z podobną ceną.
Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy